Vítáme vás na stránkách, které vás provedou vaší čtvrtí neobvyklým způsobem. Jsou totiž literárním, historickým a zároveň současným průvodcem sestaveným z životních příběhů literátů, kteří se narodili, žili, zemřeli, či jinak působili nejen v Praze 6. Ambicí projektu Literáti z naší čtvrti je představit známé, méně známé či neprávem pozapomenuté literární tvůrce, jichž jsme v prvním ročníkuv roce 2014 vybrali pouhou dvacítku. Jednoduše proto, že umělců slova je i v ohraničené oblasti Prahy 6 a v průběhu sta let veliké množství. V druhém ročníku už se pouštíme dále, do vod současných a seznamujeme se s autory osobně, prostřednictvím besed a komponovaných večerů. Kromě tohoto webu, který je nejobsáhlejší částí projektu, se literáti představují i prostřednictvím výstav, v tištěném průvodci, v rámci doprovodných akcí, komentovaných procházek a skrze literární soutěž, která proběhla v roce 2014. Dozvíte se nejen kdo ve vaší čtvrti žil či žije, ale také čím se zabýval, co napsal, kam patřil a čím je významný. Provedeme vás jeho životem, stejně jako prostředím, které jej ovlivnilo. Projekt probíhá od roku 2014, literáty průběžně doplňujeme, stejně jako pořádáme besedy a jiné akce, které můžete navštěvovat. Sledujte web!
AKCE
Vzpomínkový večer na Petra Šabacha
Literáti z naší čtvrti tentokráte zvou na vzpomínkový večer věnovaný nedávno zesnulému spisovateli Petru Šabachovi. Hosty budou: Petr Jarchovský, Julia Róźewicz, Martin W. Kiml, Ivana Myšková a další autorovi přátelé a spolupracovníci. Moderuje Petr Vizina.
ANNA
LAUER-
MANNOVÁ-
MIKSCHOVÁ
Anna se narodila v Praze v domě U tří mouřenínů na Staroměstském náměstí v pražské měšťanské rodině Mikschových, která žila čilým společenským životem a udržovala styky s řadou tehdejších významných osobností. Již jako dítě Anna často pobývala v rodině Riegrových, seznámila se s budoucí spisovatelkou Marií Riegrovou (provdanou Červinkovou), která se později stala její nejbližší přítelkyní, poznala zde jejího dědečka Františka Palackého, ale i Karolinou Světlou, autorku prvního českého románu.
Undergroundová Praha 6
moderuje: Martin Machovec
Editor undergroundové literatury Martin Machovec představuje undergroundové spisovatele, hudebníky i výtvarníky žijící na Praze 6 a jejich oblíbené místa. Kde se scházeli, kde psali, vystupovali a kde je sledovala tajná policie? Co se dělo v legendárních „androšských krčmách“ U zvoničky, Na hřišti, U Holečků, Na Andělce, Na domově, Na vyhlídce a u U Rusů? Jak vypadala Jídelna-samoobsluha nebo „Hochmannovic domek“, oběť posledního žhářského útoku StB?
LIBUŠE
MONÍKOVÁ
Vystudovala germanistiku a anglistiku na UK v Praze, v roce 1971 se odstěhovala za svým manželem do Spolkové republiky Německo, kde učila komparatistiku na univerzitách v Brémách, později v Kasselu. Literární tvorbě se začala aktivně věnovat již na začátku 70. let, v roce 1981 vyšla její prvotina Újma, kterou věnovala Janu Palachovi.. Následovala kniha Pavana za mrtvou infantku a především román Die Fassade − M.N.O.P.Q., za který získala v roce 1987 německou literární cenu Alfréda Döblina a je dnes považován za autorčino nejvýznamnější dílo.
Václav Jamek představuje Eberhardta Hauptbahnhofa
moderuje: Daniela Fischerová
PODÍVEJ SE NA VŠECHNY ...
JAN
VLADISLAV
Jan Vladislav, vlastním jménem Ladislav Bambásek, se významným způsobem zapsal do dějin české literatury, které zasvětil celý svůj neobyčejně plodný život, a to i přes neustálé zákazy a překážky ze strany komunistického režimu. V letech, kdy nemohl publikovat vlastní práce, zpřístupňoval svými překlady a vydavatelskou činností českým čtenářům díla světových autorů.
„...předností formy projektu Literáti z naší čtvrti je interaktivní přístup, který přináší řadu neobvyklých poznávacích možností. Zajímavě řešené je také pojetí výstavy, informačních map a filmových projekcí. Důležité jsou zde webové stránky, které jsou centrálním bodem této literární akce...“
Zdeněk Freisleben
ředitel Památníku národního písemnictví
„Projekt Literáti z naší čtvrti úzce souvisí s obecnější problematikou literárního místopisu, jež nebyla v českém literárněvědném bádání minulých let příliš reflektována. ... V popředí projektu stojí zejména snaha posílit identifikaci obyvatel městské části s minulostí, připomenout významné osobnosti literatury a kultury ve spojitosti s místem a toto vědomí názorným způsobem zprostředkovat a propojit i s konkrétními aktivitami recipientů.“
Ing. Pavel Janáček, Ph.D.
ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR
Záštitu projektu udělilo České centrum Mezinárodního PEN klubu.
Literáti z naší čtvrti jsou součástí projektu Praha město literatury.
Projekt Literáti z naší čtvrti se v roce 2014 realizoval pod záštitou starostky Městské části Praha 6 Ing. Marie Kousalíkové.
Fotografie užité na webových stránkách:
PHOTO © Z Literárního archivu Památníku národního písemnictví; Dana Mojžíšová; Petr Boněk, Barbora Sýkorová, Lukáš Jasanský; Petr Nikl; Tono Stano; Emanuel Frynta; rodinný archiv Hany a Aleše Bořkovcových, Jiřího Stránského, Jiřího Suchého, Ivana Vyskočila, Zdeňka Mahlera, Václava Havla; nakladatelství Paseka; Literární obtýdeník TVAR; nakladatelství Albatros
PARTNEŘI